Umieszczenie tapety tylko na jednej ścianie salonu to ostatnio bardzo modne rozwiązanie. Można dzięki niemu zyskać zdecydowanie nowocześniejszy wystrój, ale też przełamać monotonię niektórych aranżacji. Warto jednak zastanowić się nad tym, na której ścianie i jaką tapetę należy nakleić.

Tapety do salonu jako element wystroju

Tapeta na jedną ścianę to rozwiązanie upraszczające aranżację wnętrza. Decydując się na wyrazisty, konkretny wzór, kontrastujący z barwą pozostałych ścian, tworzy się niejako podstawowy element dekoracyjny wnętrza. I w tej roli świetnie sprawdzają się ciemne oraz wzorzyste tapety, stanowiące przełamanie jasnej farby na reszcie powierzchni. Taka koncepcja aranżacyjna jest dość popularna w obrębie stylów minimalistycznych oraz nowoczesnych, które dla przełamania surowości wymagają jakiegoś prostego, ale silnie zarysowanego elementu.

Tapeta do salonu

https://4wall.pl/tapety-3d/2800-1968-blyszczaca-tapeta-3d-geometryczna-106407.html

A może tylko tło?

Tapeta nie musi – i często nie powinna – być samodzielną dekoracją. Wiele można zyskać, wykorzystując ją jako tło. W ten sposób funkcjonuje choćby tapeta za telewizorem lub za kominkiem. Cały czas oczywiście zachowuje walory dekoracyjne, jednak równocześnie pozwala w widoczny sposób odmienić charakter fragmentu ściany. Zresztą co do naklejania tapet za telewizor, to mogą one także podnosić jakość doznań w czasie oglądanych filmów, niejako „tłumiąc” tło wokół ekranu.

Tapeta

Chodzi o charakter

Bez względu na przyjętą koncepcję dekoratorską, tapety do salonu (zobacz tutaj) powinny być dobierane zdecydowanie z wyższej półki. Ponieważ są naklejane tylko na jednej ścianie, a czasem nawet zaledwie na jej fragmencie, przyciągają wzrok. Musi to więc być wzór bardzo dokładny, atrakcyjny i przemyślany, a staranne wykonanie tapety jest wymogiem absolutnie podstawowym. Wybór między fizeliną a tapetą papierową w tej kwestii ma drugorzędne znaczenie, natomiast co do samej jakości wykonania nie można mieć najmniejszych zarzutów.

Tapeta do salonu

Popularne rozwiązanie

  • Choć w cenie są przede wszystkim indywidualne rozwiązania, warto zapoznać się z listą najpopularniejszych motywów tapet wybieranych na ścianę do salonu.
  • Niezmiennie od lat na liście dominują motywy roślinne, przy czym dziś nie muszą to być wierne odwzorowania. We wnętrzach nowoczesnych i industrialnych często pojawiają się tapety z dość luźnymi geometrycznymi interpretacjami popularnych motywów.
  • Tapety abstrakcyjne. Ich największą zaletą jest olbrzymia uniwersalność, ale także duża dostępność wersji kolorystycznych – od stonowanych po abstrakcyjne i awangardowe.
  • Tapety z drobnym deseniem – świetnie wyglądają w nieco bardziej klasycznych wnętrzach, ale mniej typowe wzory przechodzą też często do aranżacji industrialnych i glamour.

Podsumowanie

Tapety na jedną ścianę w salonie to wciąż pewna nowość w aranżacjach – świadomość, że takie rozwiązanie istnieje, jest dość powszechna, ale ze względu na spore trudności w doborze idealnego motywu, wiele osób rezygnuje. Szkoda, bo umiejętne wykorzystanie tapety pozwala nie tylko wzbogacić aranżację salonu, ale też podkreślić jej inne istotne cechy, nie wspominając nawet o tym, że tapeta ma w pewnych okolicznościach istotne zalety funkcjonalne.