Prusaki należą do najbardziej uciążliwych insektów, które mogą pojawić się w domu. Dostrzeżenie obecności tych szkodników powinno natychmiast skłonić do działań. Jednak jak zwalczać prusaki? W internecie można trafić na wiele mylących porad. Wyjaśnijmy zatem, na czym polega skuteczne zwalczanie prusaków i o czym trzeba pamiętać podczas jego przeprowadzania.

Dlaczego zwalczanie prusaków to konieczność?

Zanim zajmiemy się tym, jak powinno przebiegać tępienie prusaków, omówmy pokrótce kwestię tego, czemu insekty te są zagrożeniem. Dlaczego prusaki w mieszkaniu to zagrożenie? Są to karaczany, a więc ta sama rodzina owadów, do której należą karaluchy. Jedne i drugie robaki stanowią zagrożenie dla człowieka głównie ze względu na przenoszone choroby.

Przyczyniają się one między innymi do rozwoju chorób dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Jednocześnie owady te bardzo szybko się rozmnażają. Dlatego warto jak najszybciej zastosować skuteczny sposób na prusaki. O tym, czym zwalczać prusaki, najlepiej wiedzą specjaliści z takich firm jak Stander – https://www.stander.pl/uslugi/skuteczne-sposoby-na-zwalczenie-karaluchow-prusakow-i-karaczanow/. Jest to fachowa firma, dysponująca specjalistycznymi preparatami. Jak walczyć z prusakami?

Tępienie prusaków powinno być przeprowadzane do skutku

Najważniejszym aspektem zwalczania prusaków jest pozbycie się całej populacji. Nawet kilka pozostałych osobników oznacza szybki nawrót problemu. Wszystko ze względu na wspominane już wcześniej bardzo szybkie tempo rozmnażania tych owadów. Zatem jak zwalczać prusaki, aby mieć pewność, że problem zostanie rozwiązany raz na zawsze?

Należy zastosować jedną z profesjonalnych, wielokrotnie sprawdzonych metod. Są to przede wszystkim:

  • żelowanie,
  • oprysk szczegółowy,
  • metoda ULV.

Każda z wymienionych wyżej metod to skuteczny sposób na prusaki. Jednak różnice w zastosowaniu poszczególnych preparatów i technik są znaczące. Żelowanie to zdecydowanie najbardziej uniwersalna metoda. Sprawdzi się na prusaki w domu, ale również w obiektach komercyjnych, w tym nawet tych przemysłowych. Jest bezinwazyjna, nie wymaga opuszczania pomieszczenia. Tępienie prusaków poprzez żelowanie polega na wyłożeniu w miejscu występowania insektów specjalistycznego żelu. Zawiera on truciznę i feromony zwabiające insekty.

Oprysk szczegółowy sprawdza się w obiektach, gdzie nie przebywają aktualnie ludzie. W tym przypadku dochodzi do aplikacji trucizny w wyznaczonym wcześniej obszarze. Nieco podobnie wygląda zastosowanie metody ULV, czyli tak zwanej zimnej mgły. Tutaj również dochodzi do oprysku, jednak ma on miejsce na większym obszarze, a cząsteczki substancji czynnej są mniejsze.

Aby zwalczanie prusaków przebiegło skutecznie, zastosowanie profesjonalnych metod okazuje się zwykle niezbędne. Oczywiście można również próbować domowych sposobów. Względnie skuteczne działanie wykazuje na przykład kwas borowy. Zwykle jednak tępienie prusaków domowymi sposobami daje co najwyżej umiarkowanie dobre rezultaty, co w ostatecznym rozrachunku — prędzej czy później — i tak zmusi nas do skorzystania z usług specjalistów.