Korzystanie ze żłobka dla dzieci może być w niektórych przypadkach bardzo dobrym wyborem. Kiedy najczęściej rodzice decydują się na taką ofertę?

Od kiedy dziecko może iść do żłobka?

Żłobki przeznaczone są dla najmłodszych dzieci, zanim jeszcze będą mogły one pójść do przedszkola. Najczęściej korzystają z nich maluchy w wieku od około 6 miesięcy do 3 lat.

Warto przy tym wskazać, że minimalny wiek, od którego dziecko może pójść do żłobka, jest kwestią indywidualną, dlatego też niektóre żłobki przyjmują dzieci młodsze, w wieku od około 4 miesięcy, inne natomiast starsze, które są bardziej samodzielne.

Oczywiście, dużo zależy także od indywidualnego rozwoju dziecka, ponieważ ma on również wpływ na jego gotowość do pójścia do żłobka.

Kiedy warto zdecydować się na żłobek dla dziecka?

Skorzystanie ze żłobka dla dziecka będzie bardzo dobrym wyborem wtedy, gdy rodzice chcą wrócić do pracy, ale jednocześnie nie mogą oni pozostawić dziecka pod opieką dziadków czy innych osób, a także nie stać ich na opiekunkę, która jest droższa od żłobka.

Również skorzystanie ze żłobka może być dobrym wyborem, aby dziecko mogło już od najmłodszych lat socjalizować się, spotykając się z innymi dziećmi, rozwijać się w różnych kierunkach, na przykład w celu nauki języków.

Gdzie dostępne są żłobki dla najmłodszych?

Żłobki działają w wielu miejscowościach, a ich dostępność zależna jest w szczególności od konkretnej lokalizacji.

Większy wybór żłobków dotyczy dużych miejscowości, w tym miast wojewódzkich czy powiatowych.

Gdy poszukiwane są wobec tego państwowe żłobki albo żłobki prywatne Łódź Little Genius – https://littlegenius.pl/zlobek-prywatny-lodz/ to jedno z wielu miast, gdzie do dyspozycji są różne placówki. Dostępność tego rodzaju placówek w mniejszych miejscowościach jest jednak znacznie gorsza, co utrudnia rodzicom korzystanie z ich usług.

Żłobki państwowe czy prywatne – co wybrać?

Rodzice, którzy chcą zdecydować się na posłanie dziecka do żłobka, mogą zdecydować się na jedną z dwóch opcji – placówkę prywatną albo państwową. Co wybrać?

Głównym atutem państwowych, czyli publicznych żłobków jest ich przystępna cena, ponieważ są one dotowane przez samorządy. Wobec tego rodzice nie muszą płacić wtedy sporej kwoty za opiekę nad dzieckiem. Z drugiej strony takie placówki są dość słabo dostępne ze względu na ograniczoną liczbę miejsc oraz kryteria przyjęcia. Właśnie dlatego wielu rodziców nie może z nich skorzystać.

Z kolei prywatne żłobki są łatwiej dostępne, ponieważ o przyjęciu decyduje tutaj głównie wpłata czesnego, dlatego rodzice mogą bez problemów z nich korzystać. Problemem staje się natomiast wyższy koszt tego typu placówek – miesięcznie jest to wydatek rozpoczynający się od około 500 złotych, a często wynosi on nawet ponad 1000 złotych, zależnie od wybranego punktu.