Spis treści:
O zaburzeniach somatycznych wiemy stosunkowo niewiele. Czym dokładnie są tego typu zaburzenia? Kiedy najczęściej do nich dochodzi? Jaką mają formę?
Czym są zaburzenia somatyczne?
Zaburzenia somatyzacyjne to grupa dolegliwości charakteryzujących się obecnością objawów fizycznych, które sugerują chorobę, ale których nie można w pełni zdiagnozować oraz wytłumaczyć stanem chorobowym. Zaburzenia te mają przede wszystkim charakter psychologiczny, a występujące razem z nimi objawy fizyczne uważa się za przejaw stresu emocjonalnego lub innych czynników psychologicznych.
Kiedy dochodzi do pojawienia się zaburzeń somatycznych?
Osoby z zaburzeniami somatycznymi doświadczają niepokojących objawów fizycznych, które mogą, ale nie muszą, mieć wyjaśnienia medycznego. Objawy te są często poważne i wyniszczające. Kluczową cechą jest nadmierne zaniepokojenie, niepokój i zaabsorbowanie tymi objawami. Niepokój i zaabsorbowanie znacząco wpływają na codzienne życie i funkcjonowanie człowieka.
Do objawów somatycznych często dochodzi w poniższych przypadkach:
Choroba lękowa (dawniej hipochondria)
Osoby cierpiące na zespół lęku chorobowego nadmiernie martwią się poważnym schorzeniem, nawet jeśli nie ma dowodów medycznych na poparcie ich obaw lub są one minimalne. Często mogą odwiedzać lekarza, poddawać się niepotrzebnym badaniom lekarskim i stosować różne leki czy suplementy.
Zaburzenie konwersyjne
Obejmują obecność objawów neurologicznych, takich jak paraliż, ślepota lub drgawki, których nie można przypisać żadnemu schorzeniu. Uważa się, że objawy te są związane ze stresem lub konfliktem psychicznym. W przeciwieństwie do prawdziwych schorzeń, osoby z zaburzeniami konwersyjnymi zazwyczaj nie są świadome, że ich objawy mają podłoże psychologiczne.
Zaburzenie pozorowane (zespół Munchausena)
Zaburzenie pozorowane obejmuje celowe udawanie lub wyolbrzymianie objawów fizycznych lub psychicznych w celu przyjęcia roli chorego i uzyskania pomocy lekarskiej. Osoby cierpiące na to zaburzenie mogą dołożyć wszelkich starań, aby oszukać lekarza, a nawet mogą wyrządzić sobie krzywdę, aby utrzymać pozory choroby.
Zaburzenie dysmorficzne ciała (BDD)
Chociaż nie jest ono klasyfikowane jako zaburzenie objawiające się objawami somatycznymi, wiąże się z obsesyjnym zaabsorbowaniem dostrzeganymi wadami lub defektami w wyglądzie fizycznym, często prowadzącym do prowadzenia nadmiernych zabiegów kosmetycznych. Gdy odczuwane są takie zaburzenia, warto odwiedzić gabinet psychologiczny Poznań jest jednym z miast, w którym można otrzymać profesjonalną pomoc w tym zakresie.