Każdemu zależy na zachowaniu zdrowia i energii na długie lata. Ab tak jednak było, musimy dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę. Nie bez znaczenia jest również regularna aktywność fizyczna. Tak naprawdę bez aktywności niemożliwe jest zachowanie dobrego samopoczucia. Na szczęście w prosty sposób możemy sobie pomóc, jeżeli będziemy każdego dnia pokonywać odpowiednią ilość kroków.

Chodzenie nic nie kosztuje

Nie każdy lubi uprawiać wyczynowe sporty. Wiele osób nie ma również wystarczającej ilości czasu na to, aby poświęcić się jakiejś dyscyplinie sportowej. Bez względu na to czy uprawiamy jakiś sport czy też nie – powinniśmy dużo chodzić. Oczywiście osoby, dla których spacery to jedyna forma aktywności, powinny chodzić o wiele więcej. Spacery nic nie kosztują, dlatego to dobra opcja dla osób, które cenią sobie oszczędność i nie chcą opłacać kosztownych karnetów na siłownię. Jak dużo powinniśmy jednak spacerować, aby móc cieszyć się pozytywnym wpływem chodzenia na nasze zdrowie? Specjaliści przekonują, że pozytywne korzyści zdrowotne mogą przynieść już piętnastominutowe spacery. Tak naprawdę powinniśmy jednak spacerować dłużej, jeżeli tylko dysponujemy taką możliwością. Jeśli cierpimy na chroniczny brak czasu, możemy przespacerować się do pracy zamiast jechać samochodem lub komunikacją miejską. Jeżeli nie pozwala na to odległość dzieląca nas od miejsca zamieszkania do pracy, po prostu zaparkujmy nieco dalej niż zwykle i resztę drogi pokonajmy pieszo. Najlepiej byłoby, gdybyśmy spacerowali około trzydziestu minut dziennie. Ostatnio bardzo dużą popularnością cieszą się również aplikacje do liczenia liczby pokonanych kroków. Wiele mówi się o leczniczym wpływie pokonywania 10 tysięcy kroków dziennie (dlaczego właśnie 10 tysięcy? Przeczytasz tutaj). Dla wielu osób jest to jednak niemożliwe. Bardzo dobre rezultaty może jednak przynieść pokonywanie 6 tysięcy kroków dziennie.

Spacer sposobem na zdrowe ciało i umysł

Wiele osób zastanawia się nad tym, co właściwie można zyskać dzięki spacerom. W dużym skrócie można by rzec, że spacery są dobre zarówno dla naszego ciała jak i umysłu. Pokonywanie odpowiedniej liczby kroków dziennie pomoże ujędrnić ciało. Dzięki spacerom możliwe stanie się wzmocnienie mięśni pośladków oraz nóg. Spacery to doskonałe remedium na skurcze w łydkach. Podczas chodzenia napinają się bowiem mięśnie łydek, a krew lepiej krąży. Dzięki temu nie dochodzi do powstawania przykurczy i bóli. To jednak nie jedyna zaleta chodzenia. Systematyczne spacery poprawiają ogólną wydolność naszego organizmu. Zyskuje na tym bez wątpienia nasz układ krążenia oraz układ oddechowy. Wreszcie, chodzenie pomoże nam w zachowaniu zdrowego umysłu. Najlepsze rezultaty przyniosą spacery na łonie natury. Zieleń ma bowiem kojący wpływ na układ nerwowy. Pomaga łagodzić napięcie i redukować nieprzyjemne skutki długotrwałego stresu.

Dzięki spacerom schudniesz

Spacerami powinny zainteresować się również wszyscy, którzy marzą o smukłej i wysportowanej sylwetce. Pokonywanie zalecanej ilości kroków dziennie, pomoże bowiem w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Spacery są więc polecane zarówno osobom, które walczą z nadwagą jak i tym, które pragną jej uniknąć. Dzięki chodzeniu można spalać kalorie, a co z tym idzie, nadprogramową tkankę tłuszczową. Aby móc się jednak cieszyć efektami w postaci zgubienia nadmiernych kilogramów, należy być systematycznym. Ważne jest również połączenie aktywności fizycznej z odpowiednią dietą. Regularne spacery nie tylko sprawią, że staniemy się szczuplejsi, ale pomogą nam także poprawić kondycję organizmu. Osoby z nadwagą bardzo często narzekają bowiem na problem z zadyszką czy palpitacjami.