Czy twoja skóra buntuje się, gdy zaczynasz używać nowego produktu lub zbyt mocno ją peelingujesz? Dowiedz się, jak pielęgnować skórę i unikać typowych substancji drażniących, a w krótkim czasie odzyskasz zdrowy blask.

1. Najpierw przetestuj, potem zastosuj

W przypadku stosowania nowego produktu, zawsze należy wykonać próbę na małej, niepozornej plamce skóry (np. za uchem) przed zastosowaniem na całe ciało. Odczekaj co najmniej 24 godziny na oznaki podrażnienia, zaczerwienienia lub inne objawy chorobowe skóry. Jeśli Twoja skóra jest nadwrażliwa, powtórz ten test na skórze obok oka. Nic się nie stało? Jesteś bezpieczna, zacznij używanie bez konsekwencji.

2. Nie daj się nabrać na “Hypoalergiczne” cuda

Produkty hipoalergiczne i skóra wrażliwa to związek idealny, prawda? Niekoniecznie. Ponieważ nie ma globalnych norm regulujących słowo “hipoalergiczne”, produkty opatrzone tym twierdzeniem nie zawsze nadają się do skóry wrażliwej. Nie kupuj marketingowego bełkotu. Wróć do końcówki 1 punktu i przetestuj przed użyciem.

wskazowki-dla-skory-wrazliwej-1

3. Nawilżaj skórę, zachowując rozsądek

Skóra wrażliwa jest jeszcze bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych, przez co potrzebujesz odpowiedniego harmonogramu pielęgnacji skóry. Namiętnie nawilżaj skórę zarówno rano jak i w nocy, aby chronić ją przed utratą wody i utrzymać zdrową barierę przed codziennymi atakami czynników środowiskowych, w tym zanieczyszczeniami i wiatrem.

4. Zawsze czytaj etykiety

Wiedza jest potęgą, którą można osiągnąć czytając etykiety. Szukaj produktów wolnych od substancji zapachowych i konserwantów parabenowych, dwóch częstych przyczyn podrażnień i zaczerwienień. Im krótsza lista składników, tym lepiej: Akademia Dermatologii zaleca stosowanie produktów zawierających mniej niż 10 składników dla skóry wrażliwej. Im bardziej skomplikowana formuła, tym bardziej prawdopodobne jest wprowadzenie środka drażniącego.

5. Myj się mądrze

Utrzymuj stałe pory i rytuał kąpielowy na niskim poziomie, myjąc się maksymalnie dwa razy dziennie (więcej może być zbyt dużym obciążeniem dla skóry wrażliwej). Wybierz środek czyszczący, który jest przeznaczony dla skóry wrażliwej, ale nie jest na tyle delikatny, że trzeba naprawdę mocno szorować, aby usunąć makijaż lub resztki brudu. Bądź delikatna: osusz skórę do sucha (bez tarcia) i natychmiast nałóż krem nawilżający, aby maksymalnie się wchłonął.

wskazowki-dla-skory-wrazliwej-2

6. Mniej znaczy więcej

Skórę wrażliwą łatwo przytłoczyć, dlatego najlepiej jest utrzymywać prostotę codziennych produktów do pielęgnacji skóry: Wszystko, czego naprawdę potrzebujesz, to delikatny preparat oczyszczający, nawilżający i z filtrem przeciwsłonecznym.

7. Wybieraj kosmetyki ostrożnie

To, że twoja skóra jest delikatna, nie oznacza, że musisz robić makijaż bez makijażu. Postępuj zgodnie z tymi czterema wskazówkami: 1) Użyj proszku mineralnego – w większości wolnego od konserwantów i sztucznych barwników – lub podkładu na bazie silikonu, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo podrażnień, 2) unikaj wodoodpornego tuszu do rzęs, ponieważ do jego usunięcia potrzebne są ostre środki czyszczące, 3) użyj eyelinera w formie kredki, a nie płynu, ponieważ ten ostatni często zawiera lateks i może powodować reakcję alergiczną, oraz 4) wyrzuć stare kosmetyki, które mogą zepsuć się lub z czasem ulec zanieczyszczeniu. I nie zapomnij regularnie czyścić szczotek.

8. Ćwiczenie SPF

Skóra podrażniona jest często bardzo wrażliwa na słońce. Noś krem przeciwsłoneczny z filtrem SPF 30 lub wyższym przez cały rok, aby chronić delikatne tkanki przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Szukaj filtrów przeciwsłonecznych z aktywnymi składnikami fizycznymi, takimi jak tlenek cynku i dwutlenek tytanu, które w mniejszym stopniu wywołują reakcję niż chemiczne filtry przeciwsłoneczne, takie jak oksybenzon, oktylkrylen i oktynoksan.