Skóra jest bardzo delikatna, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas oczyszczania porów za pomocą peelingu do twarzy.

Znalezienie odpowiedniego złuszczacza może zdziałać cuda na Twoją cerę, usuwając martwe komórki i zmniejszając widoczność porów.

Jednak wybór peelingu, który nie pasuje do typu skóry, może powodować podrażnienia i prowadzić do dalszych uszkodzeń.

Jak więc działają peelingi do twarzy i jak można je w pełni wykorzystać? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Dlaczego należy złuszczać?

Stosowanie peelingu do złuszczania twarzy to doskonały sposób na zapewnienie skórze bardzo potrzebnej rewitalizacji.

Oprócz ujawniania świeżych komórek skóry, złuszczanie usuwa martwe komórki z porów, sprawiając, że stają się one mniejsze.

Usuwanie osadu zwiększa zdolność skóry do wchłaniania wszystkiego innego, od leków na trądzik po serum przeciwstarzeniowe.

Dwie najczęstsze formy złuszczania to złuszczanie fizyczne i chemiczne

Fizyczna eksfoliacja, jak sama nazwa wskazuje, wymaga bardziej praktycznego podejścia przy użyciu takich narzędzi jak pędzel lub gąbka.

Ważne jest, aby upewnić się, że sprawdzasz składniki fizycznego eksfoliaku, ponieważ wybór ziarnistego peelingu z takimi składnikami jak muszle i wżery owocowe może podrażniać skórę, jak twierdzi Dermstore.

Dla osób z bardziej wrażliwą skórą złuszczanie chemiczne jest bezpieczniejsze, ponieważ nie wymaga żadnego otarcia skóry.

Chemiczne eksfolianty często zawierają kwas salicylowy, co jest szczególnie korzystne dla osób o skórze tłustej lub trądzikowej.

Ogólnie rzecz biorąc, chemiczne eksfolianty są najlepszym sposobem na pozbycie się brudu i brudu na skórze i nie powodują podrażnień.

Jak używać peelingu do twarzy?

Podczas stosowania peelingu do twarzy należy się upewnić, że skóra jest traktowana bardzo starannie.

Z jakiegoś powodu ludzie myślą, że złuszczanie oznacza “torturowanie mojej skóry, tak jak to ma tajny rząd.

Oprócz agresywnego złuszczania, zbyt częste stosowanie peelingu do twarzy może spowodować pewne uszkodzenia w dłuższej perspektywie.

Nadmierne złuszczanie i prawdopodobieństwo powstania drobnych pęknięć w barierze skóry, które prowadzą do większej utraty nawilżenia i stanu zapalnego.

Według firmy Zeichner należy dążyć do złuszczania twarzy nie częściej niż trzy razy w tygodniu.

Amerykańska Akademia Dermatologii zaleca stosowanie kremu nawilżającego bezpośrednio po złuszczeniu w celu nawilżenia i ukojenia skóry.

Złuszczanie nie jest rozwiązaniem szybko rozwiązującym problemy skórne, w które należy inwestować na co dzień – należy podjąć odpowiednie środki ostrożności, aby utrzymać skórę w dobrej kondycji.

Co robić w przypadku skóry suchej lub wrażliwej?

Jeśli masz suchą lub wrażliwą skórę, zbyt energiczne użycie peelingu do twarzy lub wybór peelingu zawierającego szkodliwe składniki może wyrządzić o wiele więcej szkody niż pożytku.

Jedną z rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas złuszczania, jest narzędzie z wyboru.

Osoby z suchą, wrażliwą lub trądzikową skórą mogą preferować tylko ściereczkę i łagodny złuszczacz chemiczny, ponieważ mechaniczna eksfoliacja może być zbyt drażniąca dla tego typu skóry – rekomenduje American Academy of Dermatology.

Dla niektórych osób, zwłaszcza tych o ciemniejszych odcieniach skóry, bardziej agresywne formy złuszczania mogą powodować powstawanie ciemnych plam na skórze.

Jeśli Twoja skóra jest podatna na trądzik, urządzenia wielokrotnego użytku, takie jak pędzel lub szmatka, mogą być siedliskiem bakterii, które w rzeczywistości mogą pogorszyć trądzik.

Ten typ skóry najlepiej reaguje na chemiczne eksfolanty. Peeling pomaga w usuwaniu zmian trądzikowych i oczyszcza pory, kwasy takie jak salicylowy, mlekowy i glikolowy olej bojowy oraz usuwa zatykające się pory martwe komórki skóry.

Zwróć uwagę na sposób, w jaki skóra reaguje na wybrany peeling, ponieważ może to wskazywać, czy fizyczny lub delikatniejszy złuszczacz chemiczny byłby idealny dla danego typu skóry.