Olej kokosowy zyskuje coraz większą popularność – nie tylko jako produkt kulinarny. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom, coraz częściej jest stosowany w kosmetyce. Polecany jest do pielęgnacji twarzy i ciała, ale można również stosować olej kokosowy na włosy. Warto wykorzystać dobroczynne właściwości tego oleju i wykorzystać go jako naturalny kosmetyk.

Olej kokosowy na włosy

Olej kokosowy polecany jest zwłaszcza do pielęgnacji włosów wysokoporowatych czyli takich, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Taki rodzaj włosów oznacza, że mogą być one zniszczone, suche, pozbawione blasku i dość łamliwe. Puszące, matowe włosy z rozdwojonymi końcówkami potrzebują wzmocnienia i odżywienia. W takim przypadku olej kokosowy na włosy może zadziałać jak leczniczy kompres.

Jaki olej kokosowy wybrać?

Aby nakładanie oleju kokosowego na włosy przyniosło jak najlepsze rezultaty, warto wybrać produkt wysokiej jakości. W tym celu trzeba upewnić się, że olej:

– jest nierafinowany,
– pochodzi z upraw ekologicznych,
– nie zawiera domieszek szkodliwych substancji.

Działanie maski z oleju kokosowego na włosy

Olej kokosowy zastosowany na włosy działa na nie jak leczniczy opatrunek, który otulając każdy włos, wnika w niego i pomaga przywrócić jego piękno. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku włosów wysokoporowatych, ponieważ ich łuski nie przylegają do trzonu włosa – stąd ich zmatowienie, puszenie się i skłonność do łamania. Olej kokosowy na włosy pomoże pozbyć się tych problemów, także w przypadku włosów średnioporowatych, które również wymagają wygładzenia.

Olej kokosowy na włosy – jak przygotować maskę?

Ponieważ olej kokosowy w temperaturze pokojowej ma konsystencję stałą, sprzedawany jest w słoikach (wyglądem przypomina smalec) i przed użyciem na włosy należy go rozpuścić. Można to zrobić w dłoniach, ponieważ kontakt ze skórą zmiękcza olej. Dla wygody można też umieścić porcję oleju w miseczce i wstawić ją do większego naczynia wypełnionego gorącą wodą.

Do nałożenia oleju kokosowego na włosy w formie maski, potrzebny będzie też ręcznik, grzebień i folia. Grzebieniem należy podzielić włosy na pasma, na które trzeba nałożyć olej kokosowy nie przesadzając z jego ilością. Należy przy tym omijać skórę głowy, nakładając olej tylko na włosy. Po wtarciu oleju we włosy, można je owinąć folią albo założyć czepek, a następnie owinąć ręcznikiem. Maskę należy zostawić na przynajmniej 2 godziny, aby olej kokosowy miał czas na wniknięcie we włosy. Następnie trzeba dokładnie umyć włosy szamponem.

Kiedy stosować olej kokosowy na włosy?

Aby włosy były zdrowe, lśniące i piękne, warto stosować na nie olej kokosowy. Częstotliwość tego zabiegu należy dostosować do stopnia zniszczenia włosów – średnioporowate można olejować raz czy dwa razy na tydzień. Natomiast w przypadku włosów wysokoporowatych może się okazać, że najlepsze rezultaty przyniesie maska z oleju kokosowego nakładana na włosy codziennie.

Dzięki zastosowaniu oleju kokosowego, włosy mogą odzyskać blask, stać się gładsze i mniej łamliwe. Wybierając olej wysokiej jakości można zapewnić włosom naturalne odżywienie i wzmocnienie.