Cera dojrzała wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji. Zmaga się z licznymi niedoskonałościami: nie tylko zmarszczkami, ale też przesuszeniem, przebarwieniami czy poszerzonymi naczynkami. Remedium na te problemy jest laserowe odmładzanie skóry, które potrafi zdziałać cuda, zwłaszcza w połączeniu z innymi zabiegami medycyny estetycznej.

Czym się charakteryzuje cera dojrzała?

Proces starzenia się skóry jest naturalny oraz nieunikniony. Rozpoczyna się już w wieku około 25 lat, a po 30. roku życia proces ten nagle przyspiesza. O cerze dojrzałej mówimy nieco później, mniej więcej po czterdziestce. Proces starzenia się skóry polega przede wszystkim na zmniejszonej produktywności komórek skóry właściwej – fibroblastów, odpowiedzialnych za wytwarzanie elastyny, kolagenu oraz kwasu hialuronowego. Wraz z wiekiem spada więc jędrność, napięcie i nawilżenie skóry.

Zmiany, jakie mogą pojawić się na dojrzałej skórze to m.in.:

 • wyraźne zmarszczki,
 • nieregularny owal twarzy,
 • opadające kąciki oczu i ust,
 • opadające policzki,
 • skłonności do przebarwień,
 • skłonności do zmian naczyniowych (poszerzone naczynka, rumień),
 • zmiany kolorytu – skóra staje się poszarzała,
 • rozszerzone pory i zaskórniki,
 • pojawianie się ognisk nieprawidłowego rogowacenia skóry.

Laserowe odmładzanie skóry dojrzałej

W przypadku skóry dojrzałej najlepiej sprawdzają się zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego o działaniu ablacyjnym, na przykład Alma Harmony iPixel, który wykorzystywany jest do laserowego odmładzania twarzy w warszawskiej Klinice Miracki. Laser frakcyjny powoduje odparowanie wody z komórek, przez co zostają one termicznie uszkodzone, dając efekt głębokiego złuszczenia. Dzięki temu nawet głębokie nierówności mogą zostać spłycone. Laser powoduje też, że w głębi skóry rozpoczynają się intensywne procesy regeneracyjne – włókna kolagenowe namnażają się i budują nowe struktury podtrzymujące sprężystość skóry. Takie urządzenia, jak Alma Harmony iPixel doskonale sprawdzają się w likwidowaniu problemów towarzyszących skórze dojrzałej: zmarszczek, przebarwień, rozszerzonych porów. Jeśli niedoskonałościom tym towarzyszą również pękające naczynka, terapię można połączyć z laserem Cutera.

Jakie zabiegi można połączyć z odmładzaniem laserem?

W zabiegach dla cery dojrzałej największe znaczenie ma regularność i systematyczność. Aby przedłużyć efekt laseroterapii, należy w odpowiednim czasie zgłosić się na kolejne wizyty do gabinetu medycyny estetycznej. Podczas konsultacji ze specjalistą dowiesz, jak często powinnaś poddawać się zabiegom odmładzającym. W przypadku cery dojrzałej zwykle poleca się tzw. terapie łączone. Samo laserowe odmładzanie skóry mogłoby nie wystarczyć, aby widocznie poprawić i utrzymać kondycję skóry. Dlatego lekarz medycyny estetycznej najpewniej zaproponuje Ci cały plan leczenia, który będzie składał się nie tylko z laseroterapii, ale też takich zabiegów medycyny estetycznej, jak:

 • mikrodermabrazja wodna – zabieg oczyszczający na twarz, który dodatkowo delikatnie liftinguje skórę i dostarcza jej substancji odżywczych;
 • złuszczanie peelingami chemicznymi, zawierającymi m.in. kwas trichlorooctowy;
 • mezoterapia igłowa kwasem hialuronowym, witaminami i innymi substancjami o właściwościach nawilżających i antyoksydacyjnych;
 • mezoterapia igłowa osoczem bogatopłytkowym – substancją pozyskaną z Twojej własnej krwi, która ma silne właściwości regeneracyjne;
 • nici liftingujące – tworzą podskórny stelaż, który skutecznie podtrzymuje opadające tkanki przez wiele miesięcy;
 • terapia światłem LED – wspomaga procesy regeneracyjne w skórze i wspomaga gojenie podrażnień po zabiegach laserowych.

Jeśli chcesz dobrać odpowiednią terapię odmładzającą do swojej cery, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.