Retinol to znany od wielu lat składnik przeciwstarzeniowy, który ostatnio stał się bardzo popularny. Wielu producentów oferuje kremy z retinolem, a także sera z tym składnikiem. Poza tym, że ma on właściwości przeciwzmarszczkowe, to wspomaga niwelowanie również innych zmian skórnych, takich jak przebarwienia czy trądzik. Z tego powodu warto mieć go w swojej kosmetyczce. 

Krem z retinolem — czym dokładnie jest ten składnik?

Dodawany przez producentów kosmetyków do produktów takich jak serum czy krem retinol to nic innego jak pochodna witaminy A. Jest on jej najbardziej aktywną formą. Sama witamina A, nie może być syntetyzowana przez człowieka, dlatego musi być dostarczana z zewnątrz w postaci prowitaminy beta-karotenu, który dopiero w jelitach ulega przemianie w witaminę A.

Retinol należy do grupy retinoidów, do których należy też retinal. W dermatologii pochodne witaminy A są często stosowane do leczenia trądziku pospolitego. W kosmetologii składnik ten jest chętnie wykorzystywany w różnego rodzaju produktach. Można go znaleźć przede wszystkim serum i kremie, ale także w postaci toniku.

Serum i krem z retinolem — jakie działanie mają takie kosmetyki?

Niezależnie od formuły preparatu jaki wybierzemy, czy będzie to serum, czy krem, retinol w nich zawarty stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu skóra staje się jędrna i gładka, ale także zmniejszają się wówczas przebarwienia czy blizny potrądzikowe. Składnik ten przyśpiesza również odbudowę naskórka, a także reguluje wszelkie podziały komórkowe. Retinol jest prekursorem kwasu retinowego i wykazuje również działanie antyoksydacyjne, dodatkowo reguluje wydzielanie sebum.

Na rynku dostępne są preparaty takie jak serum lub krem. Retinol w nich zawarty sprawdza się przy każdego rodzaju skórze, ponieważ ma on wielokierunkowe działanie. Poza anti-age spłyca też blizny, rozjaśnia przebarwienia, zmniejsza produkcję sebum, a także wygładza i złuszcza martwy naskórek.

Jak wprowadzić do swojej pielęgnacji retinol?

Warto wiedzieć, że składnik ten należy wprowadzać do swojej pielęgnacji stopniowo. Zwłaszcza jeżeli serum lub krem retinol zawiera w wysokim stężeniu. Proces przyzwyczajania skóry do retinoidów nazywamy retronizacją. Początkowo taki produkt należy stosować jedynie raz w tygodniu i stopniowo zwiększać częstotliwość jego użycia tak, aby skóra mogła przyzwyczaić się do jego działania. Dodatkowo najlepiej zaczynać od preparatów, które posiadają go w niższym stężeniu.

Podczas kuracji pochodną witaminy A należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej, ponieważ w tym czasie dochodzi do przyspieszonego procesu złuszczania skóry, a także jej zwiększonej wrażliwości na słońce. Ponadto retinol należy chronić przed światłem, ponieważ szybko ulega utlenieniu.