Jeśli twój budżet zakłada, cięcie włosów w domu, a nie wycieczkę do salonu, nasz poradnik może pomóc zaoszczędzić pieniądze. Z odpowiednimi narzędziami i dużą ilością cierpliwości, zaserwujesz sobie przyzwoite cięcie. Ten artykuł zawiera szereg metod obcinania własnych długich włosów; metoda, którą wybierzesz, zależy od tego, czy chcesz, aby Twoje włosy były proste czy stopniowane. Ogólnie rzecz biorąc, większość metod stosowanych w domu zaleca fryzurę stopniowaną, ponieważ gładkie, proste cięcie jest trudniejsze do osiągnięcia w domu.

Metoda 1 Przygotowanie do cięcia

jak-przyciac-wlosy-w-domu-1

1 Kup parę profesjonalnych nożyczek do włosów

Powinnaś być w stanie znaleźć je w lokalnej aptece lub sklepie z kosmetykami. Będą one wahać się w cenie od 30 do 45 złotych. Spróbuj zaopatrzyć się w mniejsze nożyce z ostrzami o długości od 6,3 do 7,6 cm. Im krótsze ostrza, tym łatwiej będzie Ci kontrolować to, co tniesz.

2 Zdecyduj się na konkretny styl swojej fryzury

Wiedza o tym, jakiej fryzury oczekujesz, zanim zaczniesz swoją bitwę z fryzurą, sprawi, że będziesz się lepiej koncentrować i rzadziej popełniać błędy.

 • Aby wybrać styl, przejrzyj zdjęcia gwiazd online, przejrzyj magazyny fryzur (dostępne w stojakach na czasopisma w większości aptek i księgarni), baw się włosami w lustrze, aby zobaczyć, jak wyglądają na różnych długościach, wydrukuj zdjęcia siebie i naszkicuj różne fryzury na twarzy.
 • Istnieje kilka aplikacji na telefon i stron internetowych, które pozwolą Ci przymierzyć różne fryzury na zdjęciu siebie.
 • Ważne jest, aby nie być pochopnym w podejmowaniu decyzji. Jeśli zdecydujesz, że chcesz przejść od bardzo długich do bardzo krótkich włosów, daj sobie przynajmniej kilka dni na zastanowienie się nad tym, zanim zdecydujesz się to zrobić. Może się okazać, że po prostu czujesz się nieszczęśliwa, a kiedy to minie, możesz stracić długie włosy.
 • Jeśli planujesz istotną zmianę fryzury, możesz skonsultować się z profesjonalistą, aby upewnić się, że jego opinia jest dokładnie taka sama. Zawsze możesz wrócić i przyciąć włosy w domu.

3 Zdecyduj, czy chcesz wysuszyć, czy obciąć włosy na mokro

Wielu specjalistów zaleca strzyżenie włosów na mokro, ponieważ jest to łatwiejsze w zarządzaniu i kontroli. Niektórzy specjaliści zalecają również strzyżenie włosów na sucho, ponieważ pozwala to natychmiast dostrzec efekty cięcia i dostosować się do wszelkich dziwactw, takich jak loki czy tapir.

 • Jeśli obcinasz włosy, gdy są mokre, obetnij je przynajmniej o kilka cali dłużej niż chcesz, ponieważ po wyschnięciu będą się kurczyć i będą wyglądały na krótsze. (Niektórzy twierdzą, że ich włosy kurczą się do 6cm od mokrych do suchych.)
 • Suche cięcia częściej prowadzą do powstania nierównych stopni włosów. Cięcie włosów na sucho wymaga bardzo ostrych nożyc. Przycinanie suchych włosów spowoduje bardzo szybkie zmatowienie krawędzi ostrza, które popycha końce włosów zamiast je przycinać, co prowadzi do nierównych linii.
 • Większość profesjonalistów obcina włosy, gdy są mokre, i dopracowuje je, gdy włosy są suche. Pozwoli Ci to uzyskać lepsze rezultaty, a jednocześnie da Ci szansę na naprawę drobnych błędów.

4 Przygotuj włosy do strzyżenia

Jeśli obcinasz włosy mokre, umyj je i nałóż odżywkę, usuń nadmiar wody owijając włosy ręcznikiem i wyciskając je, a następnie przeczesujesz wilgotne włosy prosto. Jeśli chcesz wysuszyć włosy, umyj je i wysusz, przedziel je w miejscu, w którym normalnie byś je rozdzieliła, a następnie ułóż jak najbliżej tego, w jaki sposób normalnie byś je nosiła.

 • Jeżeli normalnie prostujesz włosy, wyprostuj je przed ich ścięciem.
 • Unikaj umieszczania jakichkolwiek produktów na suchych włosach przed ich obcięciem, ponieważ może to utrudnić właściwą ocenę obcięcia.

Metoda 2 Przycinanie niskiego kucyka

jak-przyciac-wlosy-w-domu-2

1 Zacznij od czystych, wilgotnych włosów

Jeśli ostatnio umyłaś włosy, nie ma potrzeby ponownego ich mycia. Możesz je zmoczyć świeżą wodą.

 • W ten sposób uzyskasz prostą fryzurę, która może wyglądać na lekko zaokrągloną od tyłu głowy.

2 Przedziel włosy na środku głowy

Przedziel włosy pośrodku, z tyłu głowy, do góry. Za tym punktem zaczesz włosy prosto do tyłu. Staraj się jak najdokładniej przedziel włosy. Grzebieniem z drobnymi zębami uczesz włosy po obu stronach przedziałka.

3 Włosy zaczesuj do tyłu w niskiego kucyka na karku

Używając grzebienia z drobnymi zębami, upewnij się, że Twoje włosy są gładkie i mocne przy głowie, gdy wypuszczasz je z powrotem w ciasny koński ogon.

 • Grzebieniem należy rozczesać na całej powierzchni włosów, aby nie było żadnych nierówności, zanim zbierzesz je w koński ogon.
 • Upewnij się, że koński ogon znajduje się bezpośrednio w środku tylnej części głowy, a na karku jest bardzo nisko.

4 Umieść kolejny uchwyt na kucyk we włosach

Kucyk powinien znajdować się tuż nad miejscem, w którym chcesz obciąć włosy. Może znajdować się kilka centymetrów poniżej drugiego.

5 Pociągnij kucyk delikatnie w górę w kierunku sufitu

Zrób to bez rozluźniania go od karku.

6 Zdejmij nadmiar włosów poniżej drugiego uchwytu na kucyk

Zrób to w małych, stopniowych cięciach. Nie próbuj obcinać całego włosa za jednym zamachem. Upewnij się, że koniec kucyka jest jak najbardziej równomierny.

7 Zdejmij uchwyty na koński ogon i potrząśnij włosami

8 Ocena i wygładzenie

Przepatrz sekcje prosto do góry lub do przodu, aby sprawdzić równość. Dostosuj cięcie tak, jak byś chciał. Jeśli cięcie nie jest tak równe, jak byś sobie tego życzyła, spróbuj zrobić kucyk i przycinać ponownie. Nie tnij go krócej; po prostu włóż go z powrotem do kucyka, przytrzymaj mocno w jednej ręce, a następnie zaciśnij wszystkie zbłąkane włosy, które nie są równe z innymi.

Metoda 3 Korzystanie z metody twist

jak-przyciac-wlosy-w-domu-3

1 Zaczesz wszystkie włosy na samą górę głowy i skręć je mocno

Ta fryzura zapewni Ci bardziej zagiętą fryzurę i jest idealna, jeśli chcesz mieć odwrócony bob.

 • Pamiętaj, że ta metoda nie usunie zbyt dużej długości włosów, ale obcięcie dużej ilości włosów może skutkować silnym stopniowaniem oraz znacznym odciążeniem włosów, co może nie być idealnym rozwiązaniem dla włosów cienkich i cienkich.

2 Odetnij tyle włosów, ile chcesz

Trzymając mocno włosy nad głową, przytnij je nożyczkami.

 • Możesz określić, gdzie zacznie się najkrótsza warstwa włosów, ściskaj kawałek włosa z przedniej linii włosów, gdzie chcesz, aby była najkrótsza warstwa. Pociągnij ją do tyłu, gdzie skręcisz. Może to być wskazówką, gdzie należy przycinać włosy.

3 Puść je luźno

Niech włosy opadną do tyłu i przeczesz je grzebieniem.

4 Skręć włosy w przeciwnym kierunku

Ponownie unosząc włosy w górę, skręć je w przeciwnym kierunku.

5 Odetnij wystające włosy

Trzymając ponownie skręcone włosy nad głową, poruszaj się po jej końcach, obcinając włosy, które wystają.

6 Puszczaj i wyczesuj

Puść włosy i wyczesz je, układając je według własnego uznania.

Metoda 4 Używając metody Twist dla cięcia Pixie

jak-przyciac-wlosy-w-domu-4

1 Oddzielenie frędzli z przodu włosów

Jeśli chcesz mieć dłuższą grzywkę, wyczesuj sekcję z wierzchołka włosów, zanim przystąpisz do całej fryzury. Jeśli nie chcesz grzywki, przejdź do następnego kroku.

 • To, jak obetniesz grzywkę, zależy od stylu fryzury pixie. W przypadku grzywek, które mieszają się z fryzurą pixie, przytnij grzywkę pod kątem 75 stopni, poruszając się po przekątnej twarzy.
 • Aby uzyskać bardziej prostą linię grzywki, przytnij je prosto od ucha do ucha, przesuwając się po włosach w małych pasmach.

2 Ułóż wszystkie włosy na czubku głowy i skręć je mocno

3 Obetnij włosy

Połóż palce w pobliżu głowy, zostaw taką długość włosów jaką chcesz i przytnij je tam.

4 Zaczesz nowe krótkie włosy

5 Weź cienki pionowy rząd włosów i przytnij go pionowo w górę lub w dół

Chcesz przyciąć prostą, równą linię, tak jak to robisz. Zdejmij tyle, ile chcesz, aby uzyskać pożądaną długość.

6 Kontynuuj przycinanie reszty włosów

Używając uprzednio przyciętego odcinka jako pierwowzoru, wyciągnij niewielką ilość włosów równolegle do pierwszego odcinka i odpowiednio przytnij. Kontynuuj przycinanie równoległych sekcji, używając małego fragmentu ostatniej sekcji cięcia jako wzoru. Po zakończeniu pracy należy dopracować krawędzie, tak aby były one równe i wyważone.

Metoda 5 Przycinanie wysokiego kucyka

jak-przyciac-wlosy-w-domu-5

1 Zacznij od czystych, wilgotnych włosów

To cięcie sprawi, że na wierzchniej warstwie Twoich włosów pojawią się cięższe warstwy. Jeśli ostatnio umyłaś włosy, nie musisz ich ponownie myć. Możesz je po prostu zwilżyć przy użyciu butelki z rozpylaczem i świeżej wody.

2 Pochyl się w pasie, głowa skierowana w dół

Jeśli nie chcesz obracać włosów do góry nogami, aby je obciąć, możesz również wykonać metodę wysokiego kucyka stojąc w pozycji pionowej. Po prostu trzymaj wysokiego kucyka nad głową w jednej ręce, podczas gdy drugą wykonasz pozostałe kroki.

3 Czesanie lub szczotkowanie włosów w koński ogon w pobliżu czubka głowy

Zrób to, gdy jeszcze pochylasz się w pasie, a głowa skierowana jest w dół.

 • Aby Twoje włosy były jak najbardziej wyrównane, wyceluj w kucyk, który znajduje się w środku i na czubku głowy. Użyj lustra, które pomoże Ci określić pozycję kucyka.

4 Zepnij mocno koński ogon za pomocą elastycznej opaski

Przyłóż tę pierwszą opaskę blisko skóry głowy, aby włosy nie mogły się z niej wymknąć.

5 Umieść kolejną elastyczną opaskę dalej w dół kucyka

Tą drugą elastyczną opaskę przesuń tuż poniżej miejsca, w którym chcesz wykonać cięcie.

6 Obetnij włosy tuż nad drugą gumką

Trzymając mocno spód włosa w jednej ręce, przytrzymaj nożyczki w drugiej i użyj ich do przecięcia włosów.

 • Nie próbuj przecinać całego kucyka włosów jednocześnie. Przycinaj włosy, dopóki nie przejdziesz przez kucyk.

7 Uwolnij włosy z kucyka

Zdejmij gumkę i wytrząśnij włosy. Potrząśnij głową i przeczesz palcami włosy.

8 Zrób kilka końcowych poprawek

Jeśli włosy są zbyt postrzępione lub nierówne, obróć je jeszcze raz, związując je w koński ogon w górnej części głowy, a następnie, trzymając kucyk w jednej ręce, przycinaj włosy, które zwisają z końca kucyka.

 • Nie powinno być zbyt wiele zbłąkanych włosów. Jeśli widzisz ich dużo, przesuwaj kucyk na głowie, aż do momentu, gdy włosy będą równe nawet wtedy, gdy chwytasz je w rękę.
 • Aby uzyskać bardziej naturalny wygląd, możesz wykonać małe, sięgające w górę cięcia w koński ogon. Spowoduje to zmiękczenie końcówek włosów, dzięki czemu fryzura będzie mniej postrzępiona. Dzięki temu fryzura nabierze bardziej lśniącego wyglądu, wprowadzając do niej odrobinę nierówności.

Metoda 6 Cięcie przedniego kucyka

jak-przyciac-wlosy-w-domu-6

1 Upewnij się, że Twoje włosy są czyste, gładkie i suche

Jest to szczególnie ważne przed rozpoczęciem cięcia, zwłaszcza jeśli masz kręcone włosy. Jest to cięcie suche, więc nie ma potrzeby myć włosów, chyba że są one brudne/przetłuszczone.

 • To cięcie jest dobre, jeśli chcesz, aby więcej warstw okalało Twoją twarz.

2 Przekręć głowę do góry nogami

3 Zepnij włosy w koński ogon pośrodku czoła

Z głową do góry nogami, zaczesz włosy do przodu i zbierz je w zwarty, pewny koński ogon, który zaczyna się bezpośrednio na linii włosów w środku czoła.

 • Pomyśl o rogu jednorożca.

4 Zdecyduj, jaką długość chcesz, aby miała Twoja pierwsza warstwa włosów

Czy wybierasz grzywkę, która kończy się na brwiach lub warstwach zaczynających się na podbródku? Zmierz odległość od miejsca, w którym zaczyna się koński ogon na czole, do miejsca, w którym chcesz, aby Twoja pierwsza warstwa włosów opadła.

 • Możesz zmierzyć tę odległość za pomocą grzebienia.

5 Trzymaj mocno koński ogon jedną ręką, a obetnij go drugą

Weź nożyczki, a następnie odetnij koński ogon na długość mierzoną grzebieniem.

6 Wystopniuj końcówkę kucyka

Teraz zmień uchwyt nożyczek i, wskazując nimi bezpośrednio na włosy, wsuń je w koniec kucyka, aż będzie wyglądał jak szczotka do golenia: wszystko jest wystopniowane i puszyste, bez twardych linii.

 • Zwróć uwagę na to, aby nie uderzyć nożyczkami w oczy i aby nie wpadały do oczu kawałki pociętych włosów.

7 Zdejmij gumkę do włosów i potrząśnij głową, aby włosy wpadły na miejsce

8 Efekt zgodny z życzeniem

Metoda 7 Obcinanie ogona

jak-przyciac-wlosy-w-domu-7

1 Zacznij od czystych, suchych, szczotkowanych włosów

Jeśli nie są one już proste, możesz je również wyprostować.

 • Ta fryzura może nie być odpowiednia dla osób z cienkimi włosami, ponieważ usunie sporo wagi z objętości włosów.

2 Przedziel włosy na środku głowy

Używając grzebienia z drobnymi zębami, podziel włosy na dwie równe części, używaj lustra, aby upewnić się, że linia pośrodku głowy jest prosta i że dwie połówki są równe.

3 Włóż włosy w niskie warkocze

Zawiąż dwie połówki włosów w dwa oddzielne kucyki (znane również jako warkocze). Upewnij się, że włosy są nisko osadzone na głowie, za i pod uszami – blisko miejsca, w którym włosy stykają się z szyją po bokach głowy.

4 Dokręć warkocze

Aby zaciśnąć każdy warkocz, złap za włosy kilka centymetrów poniżej uchwytu do kucyka/elastycznej opaski i podziel je na pół, tak aby każda ręka trzymała po pół. Następnie delikatnie odciągnij dwie połówki od siebie, aby elastyczna opaska przesunęła się do góry, bliżej podstawy głowy.

5 Pociągnij elastyczne gumki wokół warkocza równomiernie i powoli w dół

Po osiągnięciu pożądanej długości zatrzymaj się!

6 Obetnij włosy tuż pod elastyczną gumką

Zrób to po obu stronach. Jeżeli obetniesz włosy prosto w poprzek, będą wyglądały na rozdrobnione; aby uzyskać bardziej naturalny wygląd, przytrzymaj nożyczki pod kątem 45 stopni i przyciąć je do góry.

7 Zdejmij uchwyty na kucyk

Po odcięciu każdego warkocza zauważysz, że Twoje włosy dochodzą do punktu z tyłu.

 • Jeśli podoba Ci się kształt litery V z tyłu głowy, przejdź do następnego kroku. Jeśli Ci się to nie podoba, możesz usunąć ten punkt, zawiązując włosy w jeden koński ogon na karku, a następnie obcinając go.

8 Wypoleruj swoją działkę

Przycinaj końcówki i przycinaj włosy, które wydają się być dłuższe niż pozostałe. Kiedy przycinasz końcówki, trzymaj nożyczki pod kątem 45 stopni w stosunku do włosów.

Metoda 8 Cięcie podczas pracy do góry nogami

jak-przyciac-wlosy-w-domu-8

1 Umyj i osusz włosy ręcznikiem

Nie ma potrzeby suszenia włosów, ponieważ chcesz, aby były one nadal lekko wilgotne.

2 Połóż ręcznik na podłodze przed sobą

W ten sposób wychwycimy kawałki włosów podczas ich obcinania.

3 Odwróć głowę i wyszczotkuj wszystkie włosy w kierunku podłogi

4 Tnij w małych odcinkach, przesuwaj się z lewej na prawą

Tnąc równoległe do podłogi, uważaj, aby nie poruszać głową. Po każdym małym odcinku, przesuń grzebień przez włosy, aby upewnić się, że tniesz je jak najbardziej równomiernie.

 • Zawsze zdejmuj mniej niż byś chciał, ponieważ włosy będą nieco krótsze, gdy będą suche. Pamiętaj, że zawsze możesz zdjąć więcej włosów, wolniej i zachowawczo obcinać włosy.

5 Wyprostuj się i oceniaj

Kiedy skończysz, powinnnaś równomiernie przyciąć włosy z długimi warstwami.

Metoda 9 Cięcie do tyłu do przodu

jak-przyciac-wlosy-w-domu-9

1 Upewnij się, że włosy są czyste i wilgotne

Jeśli ostatnio umyłaś włosy i nie chcesz tego robić ponownie, możesz spryskać je butelką ze słodką wodą w sprayu.

2 Stań przed lustrem

Jeśli to możliwe, stań przed dużym lustrem w łazience, z innym lustrem umieszczonym za Tobą, abyś mógł zobaczyć, co robisz z obu stron.

3 Przeczesuj włosy wzdłuż pożądanych linii podziału

Zrób to trzymając głowę w pozycji neutralnej – nie przechyloną na jedną lub drugą stronę lub zbyt daleko do tyłu lub do przodu.

4 Podziel włosy na osiem części

Podziel włosy na następujące części: grzywki, górna część przednia (lewa i prawa), górna część tylna (lewa i prawa), boki (lewa i prawa) oraz jedna część przy karku. Obracaj każdą sekcję wokół palca, zanim obetniesz je za wysoko i zejdziesz z drogi. Pozostaw sekcję na karku; to jest ta, od której zaczniesz, ponieważ przycinanie włosów z tyłu do przodu jest łatwiejsze niż z przodu do tyłu.

 • Jeśli masz grube włosy, być może będziesz musiała dalej dzielić te pasma, szczególnie z przodu i z tyłu głowy oraz z karku.

5 Przytrzymaj nożyczki odpowiednio

Musisz trzymać nożyczki w różny sposób, w zależności od rodzaju fryzury, której chcesz.

 • Jeśli chcesz równą (prostą w poprzek) fryzurę, musisz trzymać nożyczki poziomo, tak jak tniesz je prosto na włosach.
 • Jeśli chcesz uzyskać bardziej miękki, naturalny i stopniowany wygląd, musisz obrócić nożyczki pod kątem 45 stopni i przyciąć je do góry, wykonując małe cięcia ukośne.
 • Aby uzyskać bardziej stonowaną krawędź (jak w przypadku grzywek), najpierw przytnij włosy na żądaną długość, a następnie, wykonując niemal pionowy kąt za pomocą nożyczek, przyciąć włosy do góry jednym szybkim ruchem. Zrób tylko kilka z nich na jeden kosmyk włosów, w przeciwnym razie będą one wyglądały na zbyt cieniutkie i rzadkie.

6 Zacznij obcinać pasmo włosów na karku

Przenieś włosy przed ramiona. Wyrównaj tę część włosów. Przytrzymaj ją mocno między wskazującym a środkowymi palcami (tak jakby te dwa palce były nożyczkami tnącymi pasmo włosów) i ponownie przeczesuj tę część. Pociągnąwszy za włosy naprężone, przesuń palce w dół sekcji, aż znajdą się tuż nad miejscem, w którym chcesz je przyciąć, a następnie użyj nożyczek, aby przyciąć je tuż pod palcami.

7 Kontynuuj przycinanie reszty włosów

Kiedy już będziesz zadowolona z części przy karku, zawiń prawą górną część włosów i obetnij ją. Następnie zawiń lewą górną część włosów do tyłu i obetnij ją tak, aby pasmo włosów z tyłu było takie samo jak z prawej i na karku.

 • Pracuj od tyłu do przodu, od części do części, aż wszystkie Twoje włosy będą równe.
 • Nie zapomnij wyczesać każdej części włosów, zanim je obetniesz.
 • Jeśli Twoje sekcje zaczną wysychać przed dotarciem do nich, przed wyczesaniem i obcięciem włosów, daj im szybki kropelkę wody.

8 Dodaj warstwy

Kiedy skończysz przycinać wszystkie włosy równomiernie do jednej długości, możesz dodać warstwy. Aby uzyskać bardziej naturalny wygląd, możesz przyciąć przypadkowo małe partie włosów.

 • Podczas tworzenia warstw na dłuższych włosach, ważne jest, aby tworzyć różne warstwy o średniej długości w celu uzyskania profesjonalnego, stopniowanego wyglądu.

9 Mycie i suszenie włosów

Szampon, odżywki i płukanie włosów tak jak lubisz. Następnie osusz je ręcznikiem lub suszarką do włosów – w zależności od preferencji.

10 Wyeliminuj wszelkie nierówności

Kiedy Twoje włosy będą czyste i suche, przyjrzyj się im ponownie, aby upewnić się, że wszystko jest równe i że wszystkie wprowadzone warstwy są dobrze dopasowane.

 • W miarę upływu czasu może się okazać, że są one bardziej nierównomierne. Nie denerwuj się – po prostu pozbądź się ich tam gdzie je znajdziesz.