Spis treści:
Dla amatorów sportów zimowych nadszedł wreszcie upragniony sezon — góry pokryte są śniegiem, a stoki są przygotowane dla narciarzy. Przed wyjazdem na ferie zimowe warto zapoznać się z ofertą danej miejscowości. Jak powinien wyglądać profesjonalny zespół stoków narciarskich? Sprawdź, czym się kierować przy wyborze!
Po pierwsze bezpieczeństwo!
Stok musi spełniać wymogi bezpieczeństwa, aby mógł być dopuszczony do użytkowania przez narciarzy. W Polsce kontrole przeprowadza TOPR i GOPR — sprawdzają między innymi szerokość trasy, powierzchnie oraz czy przeszkody są odpowiednio zabezpieczone.
Zjazd musi być odpowiednio oznakowany: początek i koniec zjazdu, zwężenia oraz szerokość. Zastosowanie odpowiednich siatek wyłapujących ma zapewnić bezpieczny przejazd na ostrych zakrętach. Natomiast las czy strome zbocze oznaczają granice trasy i nie trzeba stosować w tym przypadku siatki — można użyć kijków. Tor musi być odgrodzony od wyciągu narciarskiego, co zapewnia bezpieczeństwo zjeżdżającym narciarzom po stoku i tym na wyciągu.
Przeszkody takie jak słupy, hydranty, armatki czy też skrzynki elektryczne zabezpieczone są materacami, by w razie uderzenia zminimalizować ryzyko kontuzji. Szerokość trasy na stoku musi wynosić minimalnie 30 metrów — zdarzają się zwężenia, które są oznakowane i dotyczą głównie zakrętów. Oczywiście należy pamiętać o tym, że dana trasa ma wyznaczony poziom trudności, który określają wyspecjalizowani ratownicy. Niektóre stoki muszą być wyposażone w zabezpieczenia przeciwlawinowe.
Gdzie wybrać się na narty w sezonie zimowym? Dobrym pomysłem będzie oczywiście Podhale. Nie tylko ze względu na to, że właśnie w tej części Polski śniegu nigdy nie brakuje. To właśnie tu, w pobliżu Resortu Bania, którego współwłaścicielem jest Paweł Dziubasik, znajduje się największy w tej części Polski kompleks dla narciarzy.
Poziom trudności tras zjazdowych
Na stokach narciarskich mamy trzy poziomy trudności: łatwy, trudny oraz bardzo trudny. Na zakwalifikowanie danej trasy ma wpływ wiele czynników takich jak: zabudowania, zalesienie, kąt nachylenia i powierzchnia trasy, oraz inne przeszkody znajdujące się w okolicy. Profesjonalne zespoły stoków narciarskich mają połączone ze sobą trasy, dlatego tak ważne jest ich odpowiednie oznaczenie, co ułatwia narciarzom pozostanie na wybranym przez siebie zjeździe. Trasa łatwa, przeznaczona dla początkujących narciarzy, ma kolor niebieski, a kąt nachylenia stoku jest mały. Trasa trudna ma kolor czerwony — jest ona węższa od niebieskiej i kąt jej nachylenia może wynieść do 40%.
Czarny kolor zarezerwowany jest dla najtrudniejszych zjazdów, gdzie kąt nachylenia stoku może być różny, a granica oznaczona jest tylko jaskrawymi lub czarnymi kijkami. Są one przeznaczone dla osób, które mają bardzo duże doświadczenie w szusowaniu po stokach. W niektórych krajach europejskich można zauważyć też trasy oznaczone na zielono. Są one przeznaczone dla osób uczących się jazdy na nartach.
Atrakcje na stoku narciarskim
Narciarstwo to sport, gdzie pracuje się całym ciałem. Po kilku zjazdach trzeba się ogrzać i odpocząć. Na stokach znajdują się schroniska, restauracje, gdzie można napić czegoś ciepłego czy spożyć posiłek. Osoby nieposiadające odpowiedniego sprzętu narciarskiego powinny zorientować się, czy jest możliwość wypożyczenia go. W szkółce narciarskiej profesjonalny instruktor nauczy podstaw tego sportu zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Na profesjonalnym stoku narciarskim oferowane są różne atrakcje: maskotki dla dzieci, zjazdy na pontonie dla całej rodziny, górka do jazdy na sankach, wyciągi przystosowane specjalnie dla najmłodszych, i wiele innych. Na pewno nie będziemy się tam nudzić!