Nie było przesadą, gdy New Balance ogłosił swoje najnowsze wydanie butów premium 990v5 oraz gdy komunikował, że będzie ono noszone przez supermodeli w Londynie. Oto jak tego typu obuwie stało się najbardziej demokratycznym obuwiem na świecie…

Historia trampek

Mówią, że można osądzać ludzi po ich butach. To sprawiedliwe, aby powiedzieć, że trampki przekroczyły tor sportowy, aby stać się modne i istotne – aktualnie noszone przez blogera stylu, jak i przez programistów. Stały się one dopuszczalne w strojach biurowych i barach koktajlowych, jako najnowszy wskaźnik smaku i tożsamości osobistej.

Projektanci zawsze szukali inspiracji w kulturze młodzieżowej, ale to właśnie casualizacja nowoczesnego miejsca pracy przez lata pomogła wprowadzić trampki w główny nurt mody.

Oczywiście, trampki zawsze zajmowały specjalne miejsce w sercach miłośników streetwear’u, a hypebeasty będą szczęśliwie biwakować z dnia na dzień i płacić co najmniej setki złotych za limitowane edycje i klasyki – ale trochę czasu zajęło tym, którzy znajdują się na szczycie drzewa mody, aby dostać się na pokład. Ostatecznie, ci pierwsi użytkownicy zostali usprawiedliwieni. Inni projektanci szybko poszli w ślady Simonsa. Dwa lata później trampki stały się odpowiedzią dla pokoleń tysiąclecia. Przemawiają do szerokiego kręgu konsumentów, którzy nie chcą zbytnio oddalać się od standardów, ale poszukują indywidualności.

W miarę zalewania rynku przez kopie z głównych ulic, popyt na grube trampki luksusowych marek zaczyna zanikać. Zamiast tego, to właśnie klasyka designu znanych marek odzieży sportowej okazuje się mieć prawdziwą moc przebywania w garderobie na co dzień.

trampki

Seria New Balance 99X, stworzona po raz pierwszy w 1982 roku, jest jednym z takich butów. Stworzona z myślą o biegaczach, była to pierwsza seria butów za 100 dolarów (co w tamtym czasie odpowiadało 50 funtom) i wyróżniała się wyciszoną, przeważnie szarą paletą kolorów, co w tamtych czasach było czymś niezwykłym. W tym roku firma uruchomiła ósmą oficjalną iterację buta, 990v5, która składa hołd oryginałowi. Każdy nowy model jest zbudowany w oparciu o najlepsze aspekty poprzedniego modelu, zamiast zaczynać od zera. Szary kolor i wysokiej jakości materiały zawsze były niezmienne. Podobnie jak fakt, że kontynuowano produkcję obuwia w naszych fabrykach w Stanach Zjednoczonych dla całej serii. Jeśli spojrzeć wstecz na ten oryginalny wzór 990, nadal można prześledzić wiele elementów, które składają się na wzór 990v5.

Dużo ludzi wierzy w to, że to właśnie to podejście sprawiło, że model 99X stał się nowoczesnym klasykiem. Wydaje nam się, że ludzie, którzy pracują w modzie lub podążają za nią, również uwielbiają buntować się przeciwko niej. Ponieważ moda zmienia się nieustannie w każdym sezonie, a marki podążają za najnowszym trendem, to, co zaczyna być naprawdę atrakcyjne, to rzeczy, które przetrwały próbę czasu.

I tak, podobnie jak w przypadku wszystkich rodzajów obuwia, trampki mogą mówić o tożsamości użytkownika. Jeśli chodzi o New Balance, to są one bardziej subtelne. Seria 99X oznacza wysoką jakość i wydajność. Ale stworzyła również ikoniczny wygląd, który stał się synonimem tej marki. To rodzaj mrugnięcia i skinienia głową w społeczności sneakerów lub modowych osób.