Minimalizm w życiu codziennym to specyficzny styl życia, który polega na tym, aby w maksymalnym stopniu dążyć do prostoty, a także ograniczania niepotrzebnych rzeczy i obowiązków w naszym codziennym funkcjonowaniu. Przede wszystkim taki styl życia pozwala na znaczne uporządkowanie wielu sfery naszej egzystencji, przez co nasze życie staje się zdecydowanie prostsze i pozbawione zbędnego balastu. Jak jednak rozpocząć wdrażanie minimalizm w naszym codziennym życiu? Jakie konkretnie korzyści może on nam przynieść
Od czego uwalnia nas minimalizm?
Przede wszystkim pozbycie się wielu niepotrzebnych rzeczy, a także ograniczenie obowiązków do absolutnego minimum sprawia, że uwalniamy się od wszechogarniającego stresu. Bez wdrożenia minimalizmu żyjemy w wielkim chaosie i nie do końca wiemy, co tak naprawdę w naszym życiu jest ważne, a co zupełnie nieistotne. Wydaje się to może kwestią blachą, niemniej jednak dla wielu osób jest to dość mocny stres, który często powoduje poczucie braku bezpieczeństwa, a w konsekwencji pojawienie się również nałogów. Żyjemy wówczas w stałym napięciu i lęku. W takiej atmosferze ciężko czerpać radość z życia.
Jak wdrożyć minimalizm w naszym życiu codziennym?
Zatem jak wdrożyć minimalizm w naszym codziennym życiu? Przede wszystkim powinniśmy zacząć od wielkich porządków. W pierwszej kolejności pozbądźmy się nadmiaru niepotrzebnych rzeczy w naszym domu. Być może posiadamy dwa komputery, a tak naprawdę korzystamy z jednego. Zdecydowanie ten drugi powinniśmy sprzedać, aby nie zajmował miejsca w naszym mieszkaniu. Tak powinniśmy postąpić wszystkimi kategoriami rzeczy, które przechowujemy w domu. Mogą to być chodźmy kosmetyki, buty, zabawki dla dzieci, a nawet książki. Nadmiar zbędnych rzeczy w mieszkaniu potrafi przytłaczać. A także absorbuje nasz czas na ich sprzątanie.
Przede wszystkim powinniśmy również znacznie ograniczyć konsumpcję. Przecież wystarczy nam jeden żel pod prysznic zamiast kilku. Książki możemy wypożyczyć w bibliotece zamiast kupować co miesiąc nowy ich stos. Nasze dzieci bawią się tylko kilkoma określonymi zabawkami. A reszta zwyczajnie się kurzy. Warto się zastanowić nad sprzedażą lub oddaniem nadmiaru wielu rzeczy w naszym mieszkaniu.
Ale minimalizm to nie tylko kwestia rzeczy. Minimalizm wkracza również sferę naszych finansów i dlatego jeśli chcemy wprowadzić tę filozofię życia do naszego domowego budżetu, to przede wszystkim powinniśmy pozbyć się wszelkiego rodzaju długów, a także w znacznym stopniu ograniczyć wydatki.
Minimalizm również to kwestia naszych relacji społecznych. Skupmy się na tylko kilku konkretnych relacjach przyjacielskich, albowiem nadmiar przyjaciół również może wprowadzić chaos w naszym życiu.