Kobiety występują w różnych kształtach i rozmiarach, więc jak znaleźć ubrania, które będą dopasowane konkretnemu typowi ciała? Kluczem do sukcesu jest poznanie Twoich proporcji i wykorzystanie mody do podkreślenia swoich najlepszych cech – i ukrycia wszystkiego innego!

Część 1: Identyfikacja typu sylwetki

Określ, jaki jest kształt twojego ciała. Zwróć uwagę na swoje krzywe. Spójrz, jak łączą one biust, talię i biodra. Chociaż czasami można określić typ ciała przed osiągnięciem dojrzałości, natomiast dopiero po wyhodowaniu biustu, bioder i tak dalej, stanie się to oczywiste. Zmierz rozmiary biustu, talii i bioder. W zależności od rozmiaru każdej części (w cm), możesz określić, jaki kształt ma Twoje ciało, aby znaleźć ubrania, które odpowiednio będą pasować.

Nie ma żadnego “najlepszego” lub “najgorszego” typu ciała. Pewien typ może być modny w Twoim konkretnym miejscu, w tym czasie, ale nie oznacza to, że Twój typ ciała jest “zły”. Wszystkie typy ciała mają swoje plusy i minusy. Znając swój typ ciała jest łatwiej o ubieranie się, aby wyglądać jak najlepiej. Nawet ciała modelki mieszczą się w jednej z tych kategorii.

Sprawdź, czy masz typ sylwetki w kształcie jabłka

Ogólnie rzecz biorąc, określany jako “top-heavy”, jest to na ogół około 14% kobiet, u których biust jest o trzy lub więcej cali większy niż biodra. Wystarczy spojrzeć na siebie w lustrze, aby zobaczyć, czy jesteś typem ciała jabłka. Szczupłe kończyny, szczególnie ramiona, ale szerokie ramiona są zazwyczaj silną cechą charakterystyczną dla tego typu ciała. Ciężar koncentruje się wokół części środkowej i klatki piersiowej, dając czasami wrażenie większego biustu i wystającego żołądka. Jeśli naturalnie masz mniejszy biust, wtedy waga może się zbierać wokół środka biustu. Tuż pod linią środkową, Twoja talia może nie być wystarczająco wyraźna, co prowadzi do powstania “gruboziarnistego” opisu tego typu ciała. Mimo że top może być po cięższej stronie, nogi powinny być szczuplejsze.

 

Sprawdź, czy masz typ sylwetki w kształcie gruszki

Bycie przeciwieństwem typu korpusu jabłka oznacza, że jesteś typem korpusu gruszki. Około 20 procent kobiet ma biodra znacznie większe niż biust. Zauważysz, jeśli jest to Twoje ciało dość szybko, ponieważ Twoje dolne ciało: biodra, uda, a czasami także tyłek są bardziej zauważalne. Ramiona są węższe, nachylone i nie tak szerokie.

Zazwyczaj opisuje się je jako najbardziej “zakrzywione” ciało. Jest to proste do zauważenia po prostu patrząc na twoje nogi, ponieważ są one czasami wyraźnie szersze, bardziej umięśnione i pełniejsze w porównaniu z resztą twojego ciała.

 

Zastanów się, czy jesteś typem sylwetki prostokątnej

Około 46% kobiet ma taki kształt, w którym talia jest mniej więcej taka sama jak biodra i biust. Twoja sylwetka nie jest tak zakrzywiona jak korpusy gruszek czy jabłek. Zamiast tego, będziesz wyglądać dość prosto z płaskimi ramionami. W przeciwieństwie do poprzednich dwóch typów korpusów, najlepszym sposobem określenia typu prostokątnego jest pomiar. Po dokonaniu pomiaru zauważysz, że Twoja talia jest od jednego do ośmiu cali mniejsza od biustu.

Stojąc prosto w górę, nie powinnaś zauważać żadnych znaczących krzywizn wokół talii.
Twoja klatka piersiowa określi większość Twojego kształtu, ponieważ nie będzie definicji talii do dodawania krzywizn. Pomimo prostokąta, nadal możesz mieć zakrzywiony dół (podobne do dna gruszki) lub szeroką klatkę piersiową z odrobiną dodatkowego ciężaru wokół środka.

 

Spójrz, czy masz sylwetkę w typie klepsydry

Jest to najmniej powszechne – zaledwie 8 procent kobiet. Wymiary bioder i biustu są zazwyczaj równe, z wąskim pasem. Cechą wyróżniającą figurę klepsydry jest wyraźnie określona talia z mniej lub bardziej proporcjonalną górą i dołem. Kształty klepsydry są zwykle “zakrzywione” zarówno na górze, jak i na dole. Ciało klepsydry można mieć nawet wtedy, gdy posiada się: lekko mięsiste ramiona, szersze ramiona lub nieco pełniejszy dół.

Wiedz, że kształt ciała jest w dużej mierze określony z góry, ale może być modyfikowany nieco przez dietę i ćwiczenia. Twoja genetyka decyduje o tym, jak tłuszcz jest przenoszony na ciało i nie może być zmieniany. Jeśli jednak nie posiadasz nadmiernej masy ciała, Twój typ ciała nie będzie tak przesadzony lub oczywisty. Smukłe kobiety wyglądają bardziej podobnie do siebie niż kobiety otyłe.

Pewne części ciała możesz wyćwiczyć – możesz wykonywać ćwiczenia rdzeniowe, aby pomóc spłaszczyć mięśnie brzucha. Ale Twoje ciało nie zrobi tego w jednym miejscu. W przypadku kobiet, zmiana jest najbardziej dramatyczna wokół klatki piersiowej, bioder i pupy, czy chcesz, czy nie.

Niektóre mięśnie nie ulegną zmianie pomimo ćwiczeń, ale możesz to zrobić za pomocą operacji plastycznej. Wykonywanie ćwiczeń na klatce piersiowej lub używanie kremów do skóry nie sprawi, że biust będzie większy. Podczas gdy ćwiczenia na klatkę piersiową są mocne i tonują linię biustu, nie zwiększy to w rzeczywistości tkanki piersiowej. Niektóre rodzaje ciała mają predyspozycje do przybrania lub utraty wagi w niektórych obszarach. Na przykład kobieta z figurą klepsydry będzie miała tendencję do przybrania lub utraty wagi w biuście i biodrach, a nie w talii. Ale kobieta z kształtem jabłka będzie miała tendencję do zdobywania w biodrach, a nie tak dużo w biuście – nawet jeśli jest to ta sama ilość masy ciała.

Cardio i treningi wytrzymałościowe są najczęściej używane do zmiany typu ciała. Wiedząc, czy zatrzymasz więcej tłuszczu lub stracisz go szybciej, możesz stworzyć plan ćwiczeń, aby zaspokoić swoje potrzeby cielesne.

Pamiętaj, że ubrania mają na celu schlebiać Twojemu ciału, więc uważaj na nie przy wyborze. Nawet model z “idealnym” typem ciała nie będzie dobrze wyglądał we wszystkim. Kiedy projektant przygotowuje sesję zdjęciową lub pokaz, wybiera modelkę, która najlepiej pokazuje ubrania… modelki nie są wymieniane.

To, co jest idealnym typem ciała, zmienia się na przestrzeni dziejów. W Ameryce w okresie wiktoriańskim “klepsydra” była perfekcyjna i wymagała od kobiet zakładania gorsetów, aby uzyskać taki wygląd. W latach dwudziestych XX wieku idealnym ciałem kobiety był chłopięcy typ “prostokątny”, wymagający od kobiet noszenia pasów i spłaszczania większych klatek piersiowych.

Różne kultury i subkultury postrzegają różne typy ciała jako idealne. Afroamerykanka w Ameryce może być pochwalona za zgrabny, okrągły tyłek. Jednak ta sama jakość u kobiety w Japonii może już nie być atrakcyjna.

Spójrz na swoją genetykę. Geny rodzinne odgrywają dużą rolę w twoim typie ciała. Spójrz na inne kobiety w swojej rodzinie, aby zobaczyć wspólny trend. Jeśli kobiety w twojej rodzinie mają tendencję do posiadania określonego typu ciała, są duże szanse, że ty również sobie poradzisz. Pamiętaj, że nie jest to tylko rodzina twojej matki, ale także twojego ojca!

Część 2: Styl ubierania dla każdego typu sylwetki

 

1. Ubrania dla typu sylwetki jabłka

Aby z powodzeniem ubrać się do korpusu jabłka, musisz nosić takie ubrania, aby zaakcentować inne części ciała.

Podążaj za linią ciała i zachowaj szczegóły na górze i na dole trzeciej części ciała. Z tym typem ciała, łatwo jest nosić koszule, bluzki lub sukienki z lekkimi kolanami w kształcie litery V, które wyglądają fantazyjnie.

Odwróć uwagę od talii i ramion/ramienia (noś długie rękawy) oraz zwróć uwagę na biust i szyję (np. szyję w kształcie litery V).
Wybieraj spodnie z rozetą nad spodniami z prostą nogawką, aby pomóc zrównoważyć szerokie ramiona i/lub ciężką górną część ciała. Noś spodnie tuż pod kośćmi biodrowymi, aby odwrócić uwagę od środka ciała.

Unikaj sukienek i pasków, które szczypią w talii. To najprawdopodobniej uwypukli krzywe, których nie chcesz się pokazywać. Noś topy, które zasłaniają dowolne kształty, jeśli chcesz.
Wzmocnienie funkcji, która jest dalej lub możesz pokryć ją ciemnymi kolorami.

 

2. Ubrania na sylwetkę typu gruszkowego

Sztuczka ubierania tego typu ciała polega na tym, aby nosić wszystko, co dodaje się do obszaru ramion i biustu. Zwróć uwagę na górną część ciała, minimalizując dolną połowę.
Jeśli jesteś typem ciała gruszki, są rzeczy, które można zrobić, aby biodra i tyłek wyglądały na szczuplejsze!

Zrównoważ swoją górę z pupą. Postaraj się nosić topy, które nieco bardziej zaakcentują Twoje ramiona. Unikaj spodni lub rajstop, które zwężają nogi. Należy rozważyć noszenie biustonosza, który dodaje lub uwydatnia biust. Noś proste nogawki lub lekko rozszerzone spodnie na obcasach. Wąskie spodnie, które przylegają do kostki, mogą sprawić, że dolna część ciała nabierze wyglądu odwróconego trójkąta. Zbyt luźne spodnie mogą sprawić, że Twoje nogi będą wyglądać bardzo grubo, być może z nogawkami w porównaniu z górną częścią ciała.

 

3. Ubrania dla sylwetki prostokątnej

Z tym typem ciała, możesz mieć długie, cienkie ciało, które ma tendencję do braku krzywizn. Czasami określa się go jako profil “chłopięcy”. Twoim celem jest noszenie ubrań, które schlebiają Twojemu cienkiemu profilowi, rozbijają Twoją sylwetkę i tworzą krzywe, które poruszają się w górę i w dół od pasa.

Jeśli masz ten typ ciała, możesz “uszczypnąć” w talii, aby wyolbrzymić krzywe. Na przykład, dodaj pasek do sukienki. Idź w falbanki, aby dodać teksturę, objętość i kobiecość do swojej figury. Na przykład, sukienka z dużą ilością upiększeń na biuście często nadaje jej “wagę”, która sprawia, że powierzchnia ta wygląda na nieco większą.

Unikaj odzieży męskiej. Na przykład ubieranie się w dżinsy sprawi, że będziesz wyglądać jak “jeden z chłopców”, a nie jak potencjalna dziewczyna. Zamiast tego, zdecyduj się na wąskie dżinsy, które są wykonane dla Twojego typu ciała i noś ubrania wykonane dla kobiet.

Ubieraj się w mini spódniczki i jasne rajstopy, aby jak najlepiej wykorzystać swoje wspaniałe nogi. Dodają one również więcej kształtu do prostego ciała.
Używaj odzieży kształtującej. Prostokątny typ ciała korzysta z kształtującej bielizny. Na przykład biustonosz, który dodaje rozmiar miseczki, bez większego wysiłku zrównoważy Twoje rysy kątowe.

 

4. Ubrania na sylwetkę klepsydry

Unikaj wszystkiego, co sprawia, że wyglądasz “pudełkowato”! Masz godne podziwu krzywe, więc wyróżnij je.

Użyj talii jako centralnego punktu podczas ubierania się. Oznacza to noszenie przytulnych ubrań i akcesoriów wokół najcieńszej części talii. Skierowanie uwagi tutaj sprawi, że Twoje kształty będą się jeszcze bardziej wyróżniać.

Ubierz się tak, aby schlebiać swoim pięknym krzywiznom, podążając za konturem swojego ciała. Ubrania szyte na miarę zazwyczaj lepiej leżą na ciele. Odzież bezkształtna ma tendencję do nadmiernego skupiania się na biuście i sprawia, że sylwetki klepsydry wyglądają na ciężkie lub ciężarne.

Zrównoważ górę i dół, podkreślając jednocześnie talię. Zwróć uwagę na swoją talię za pomocą pasków i sukienek, które zaciskają się w środkowej części.

Jeśli dekolt jest zbyt głęboki lub jest nieodpowiedni, zostaw te ubrania na stelażu. Ukształtuj biust. Jeśli masz kształt klepsydry, prawdopodobnie masz duży biust. Twoim głównym zmartwieniem powinno być noszenie biustonosza wspomagającego, aby Twoja klatka piersiowa wyglądała na jędrną, a nie opadającą i obwisłą.

Zainteresuj się sukienkami i topami. Podczas gdy wiele dekoltów dobrze sprawdza się u dobrze obdarzonych kobiet, szyjki w kształcie litery V, wtedy są zazwyczaj dość pochlebne. Upewnij się tylko, że nie pokazujesz więcej dekoltu niż jest to właściwe w danej sytuacji.

Jeśli jesteś kobietą drobiazgową (niską i szczupłą), unikaj pełnowymiarowych płaszczy i sukienek maxi. Wybierz przycięte kurtki, szorty i mini sukienki, aby zachować idealną proporcję swojej drobnej postury. Ubieranie się w jeden kolor lub noszenie pionowych pasków sprawi, że będziesz wyglądać na wyższą. Wypróbuj również wysokie obcasy, które wydłużą Twoje nogi.

Zarezerwuj sobie profesjonalne dopasowanie biustonosza, które odmieni życie i sprawi, że Twoja klatka piersiowa będzie wyglądać fantastycznie! Zastanów się nad wszystkimi możliwościami. Nie odrzucaj czegoś tak szybko, ponieważ nie jesteś przyzwyczajona do noszenia tego typu biustonosza. Od czasu do czasu wychodź poza strefę komfortu!

Mądrze wybieraj kolory i wzory. Jeśli są jakieś krzywizny, uchwyty lub bryły, które wolisz ukryć, nałóż na nie ciemne kolory (czarny, granatowy, ciemnofioletowy). Noś jasne kolory lub wzory, aby odwrócić uwagę od miejsc, w których występują problemy!
Sukienki lub topy, które owijają się wokół talii i krzyżują się na klatce piersiowej, są dobrym pomysłem tylko wtedy, gdy masz duży biust – w przeciwnym razie biust może wyglądać nieproporcjonalnie (jeśli jesteś w kształcie gruszki) lub klatka piersiowa i ramiona mogą wyglądać płasko i kwadratowo (jeśli jesteś w prostym kształcie).

Jeśli masz płaski brzuch i nie wstydzisz się go pokazywać, trochę krótsze bluzki sprawią, że Twoja klatka piersiowa będzie wyglądać nieco lepiej w stosunku do talii.