Pamiętam, jak po raz pierwszy usłyszałem słowo “balejaż”: Było to kilka lat temu, w nawiązaniu do innej światowej sławy Gisele Bündchen. Jak wszyscy inni, byłam zachwycona oświetleniem słonecznym supermodelki i sposobem, w jaki złoty gradient nadawał wygląd jej kaskadowym włosom z bombshell. Od tego czasu termin balayage kojarzy mi się z wymarzonymi włosami – innymi słowy, doskonale wymieszanymi podkreśleniami, które wyglądają tak, jakby zostały osiągnięte dzięki dorastaniu na plaży w Brazylii.

https://youtu.be/TqZDkOwJI5o

Po latach to samo wizualne skojarzenie z balejażem utknęło w martwym punkcie. Za każdym razem, gdy przeglądałam Instagram lub Pinterest, z łatwością zachwyca mnie cokolwiek identyfikuję jako balejaż, który mógłby zadziałać na moje własne włosy (które są tak ciemnobrązowe, że w zasadzie są czarne). Zawsze patrzę podwójne ujęcia gwiazd i modeli markizujących nieskazitelne brunette fale plażowe zaakcentowane miodem lub popielatą blondynką, które bez trudu wkomponowują się w ich ciemniejszą barwę. Więc kiedy umówiłem się na farbowanie włosów.

Przeglądając zdjęcia fryzur, którą chciałam osiągnąć (patrz inspiracje do celebru i modelki, które zbierałem powyżej), kolorystka, fryzjerka starała się jak najlepiej skorygować moje zmieszanie. “Najważniejszą rzeczą, jaką ludzie muszą wiedzieć o balejażu, jest to, że jest to technika, a niekoniecznie wygląd”, mówi. Zamiast balejażu, fryzjerka ostatecznie użyła połączenia dwóch metod, aby stworzyć miękkie i rozproszone akcenty. Opuściłem salon z dosłownie wymarzonymi włosami – uosobieniem mojego rozumienia balejażowej perfekcji – i nie był to nawet balast.

Współzałożyciel Stowarzyszenia Sam DiVine, który trenował razem z Sally Hershberger, a następnie zrewolucjonizował doświadczenia salonu z modelem członkostwa, później usiadł ze mną, aby przeprowadzić mnie przez mit balejażu i dlaczego tak wielu się myli. “Więc zamiast strategicznie przedzielać i rozcinać włosy grzebieniem ogonowym, a następnie foliować je bardzo dokładnie, jest to trochę bardziej wizualne – ale niekoniecznie oznacza to, że zamierzasz osiągnąć konkretny efekt końcowy”.

Ponieważ jednak technika ta była i jest w stanie dostarczyć jasnych blond refleksów i naprawdę łagodnych przejść oraz pięknego wymiaru (np. Bündchen), jest ona często błędnie postrzegana jako jedyny sposób na osiągnięcie tego rezultatu. Fryzjerka mówiła “Mamy wielu klientów, którzy są super niechętni do wykonywania jakiejkolwiek innej techniki na nich, kiedy naprawdę jest lepszy sposób, aby uzyskać ich pożądany rezultat”.

Dla kolorystów tak ważna jest technika, aby uzyskać specyficzny wygląd. “To, jak ja to widzę, włosy to sztuka, a my wszyscy jesteśmy artystami”, wyjaśnia fryzjerka. “Różni artyści używają różnych mediów do tworzenia swoich dzieł”. Z tego powodu, radzi, że najlepszym sposobem komunikacji z kolorystą jest z obrazów pożądanego wyniku, a następnie niech kolorysta używać mediów, które grawitują. “Wolę na przykład malować lub balastować bezpośrednio na włosach, które zostały już wcześniej rozjaśnione do jaśniejszego poziomu lub są naturalnie na poziomie jaśniejszym” zauważyła fryzjerka. Folie zapewniają większą precyzję. “Jeśli włosy były wcześniej farbowane, często potrzebuję folii, aby uzyskać pożądany wygląd, do którego zmierzam”.

“Prawdopodobnie można by pokazać cztery lub pięć różnych zdjęć, które są naprawdę podobne i zapytać większość kobiet, ‘Hej, jak myślisz, że to jest zrobione’ i byliby tacy, ‘Oh, to jest zdecydowanie balayage'”. “Ale wtedy okazało się, że były to albo czyste folie, albo kombinacja folii i balastowania, albo po prostu balast. Wyjaśnia, że określenie najlepszej metody zależy po prostu od osoby, ponieważ zależy ona od tego, co jest już na włosach, co jest Twoim naturalnym poziomem, co muszą zrobić, aby podnieść kolor, a także od końcowego rezultatu, którego szukasz. “Balayage nie jest wynikiem końcowym”. “Balayage to technika, której używasz, aby osiągnąć określony efekt końcowy”.